Największa kolekcja polskich numizmatów – Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Sep 22, 2024 | 0 comments

Jedną z postaci, która w wybitny sposób zasłużyła się polskiej numizmatyce i historii był Emeryk Hutten-Czapski. Dzięki jego zbiorom możemy poznawać historię naszego kraju w bardzo ciekawy sposób. Oto kilka słów o mojej wizycie w Muzeum jego imienia w Krakowie.

Jestem członkiem Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych. Dla mnie każdy zbiór numizmatów jest łakomym kąskiem, do którego podchodzę z wielkim zainteresowaniem. Jednak móc  poszerzać swoją wiedzę oglądając na żywo największy zbiór polskiej numizmatyki – TO JEST NAPRAWDĘ COŚ – zwłaszcza dla pasjonatów.

Taką kolekcję oferuję Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). Zdecydowanie polecam wybrać się do niego z wizytą nie tylko znawcom i kolekcjonerom, ale także komuś, kto chce poznać po prostu ważną część polskiej historii. Zapewniam, że przeglądanie złotych monet, starych banknotów czy bonów będzie naprawdę żywą i praktyczną lekcją. Ale od początku…

Emeryk Hutten-Czapski urodził się w 1828 roku na Białorusi. Był wykształconym (m.in. znał siedem języków) spadkobiercą wielkiej fortuny, co w bardzo dużym stopniu pomogło mu rozwijać swoją pasję i kolekcjonować różne walory. Przez znaczną część życia był też urzędnikiem carskim, jednak polityka carska po pewnym czasie przestała mu odpowiadać. Rosnąca niechęć Rosjan do Polaków zagrażała jego kolekcji polskich walorów, dlatego postanowił wraz z rodziną przenieść się do Krakowa. Zamieszkał w Pałacyku przy dzisiejszej ul. Piłsudskiego.

Tam też, po jego śmierci otwarto prywatne muzeum, a w 1903 roku z inicjatywy żony Emeryka Elżbiety, za pośrednictwem Gminy Miasta Kraków przekazano je Muzeum Narodowemu. Istniało ono aż do 1939 roku, do wybuchu wojny. Tutaj warto zaznaczyć, że zbiory nie zostały rozgrabione podczas wojny, ponieważ ukryto je w beczkach i zakopano w ogrodzie przy pałacyku. Po wojnie czekało ono do ponownego otwarcia aż 70 lat.

Znajdująca się w pałacyku, wciąż powiększana kolekcja numizmatyczna liczy dziś ponad 100 000 obiektów, z czego 2500 najcenniejszych można podziwiać na ekspozycji zajmującej prawie cały budynek. W pięknych, odremontowanych salach pałacyku i unikalnych wnętrzach pawilonu muzealnego czeka na zwiedzających wiele unikatowych, czy wręcz legendarnych monet i najpiękniejsze medale, a także najrzadsze starodruki i mapy.

Moje odwiedziny Muzeum nie były zwykłym zwiedzaniem. Było to zorganizowane spotkanie Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych, wraz z oprowadzeniem i wykładami. Profesjonalizm Emeryka Hutten-Czapskiego, wielkość kolekcji i staranność opracowań zachwyciła nas wszystkich.Co szczególnie interesujące, Czapski był także swoim księgowym, skrupulatnie badał i opisywał zbiory, tworzył zestawienia. Ponadto stworzył projekt nowoczesnej kasy pancernej, jednak nie zdążył zobaczyć gotowego już dzieła.

Polecam wybrać się do tego Muzeum i zainteresować się historią od namacalnej strony. Numizmatyka, obcowanie z monetami z przeróżnych epok i wieków, daje niesamowite poczucie obcowania z dawnością, z ludźmi i wydarzeniami, które dawno już przeminęły. W krakowskim Muzeum można tego doświadczyć na własnej skórze. Postać i dzieło życia Czapskiego zasługuje według mnie na to, by poznały je szersze kręgi. Dla mnie to postać wybitna – Leonardo da Vinci numizmatyki…

Powiązane Artykuły

Powtarzający się schemat, czyli dewaluacja złota

Powtarzający się schemat, czyli dewaluacja złota

Ludzie mają wrodzone poczucie wyjątkowości złota – to naturalna postawa, która objawia się w najbardziej niestabilnych momentach historii. Gdy środek płatniczy zawodzi, gdy nie można za niego kupić tyle dóbr, co jeszcze chwilę temu, zawsze pojawia się instynkt...

read more
Systemy walutowe: system waluty złotej

Systemy walutowe: system waluty złotej

Złotem w handlu międzynarodowym posługiwano się już od czasów starożytnych. Jednak dopiero w 1844 roku pierwszy raz wprowadzono pewne zasady dotyczące kursu walut i wymienności ich na złoto. Te zasady nazywamy systemem walutowym. Co ciekawe, każdy system walutowy...

read more
Starsza kobieta z walizką banknotów

Starsza kobieta z walizką banknotów

Wyobraź sobie wszystkie rodzinne majątki, których pozostałości przechowują jeszcze potomkowie, ale ich dzisiejsza wartość w żaden sposób nie odzwierciedla czasów dawnej świetności. Chciałbym opowiedzieć Ci pewną historię. Niedawno pojawiła się w moim sklepie w...

read more