Zastanawiasz się jak to jest z państwami takimi jak Niemcy, Francja czy Szwajcaria? Dlaczego uważa się je za państwa bogate? Co sprawia, że na tle Polski, Czech czy Słowacji wypadają lepiej? To nie tylko historyczne uwarunkowania i dobra pozycja po zakończeniu wojny. Państwo jest bogate, gdy jego obywatel jest bogaty. A to, czy każda jednostka w danym państwie posiada trwałe dobra zależy tylko od niej.
Mówiąc o bogatym państwie, zwłaszcza w Europie nie myślimy już o finansach jakimi gospodaruje jego rząd. Mamy na myśli np. niemieckich turystów w podeszłym wieku, którzy mogą pozwolić sobie na podróżowanie po najdalszych zakątkach świata i to nie dlatego, że państwo zapewniło im wysoką emeryturę, choć to też ważny aspekt. Tacy ludzie zarabiając dobrze potrafili umiejętnie zarządzać swoimi finansami i odkładać swoje oszczędności w złocie.
Ale jak to zrobić?
Powiedzmy, że zarabiasz 3 tysiące złotych z czego jesteś w stanie odłożyć miesięcznie 500-600zł. Trzymając te pieniądze w banku zawsze masz możliwość skorzystania z tych oszczędności. Myślisz sobie „Dziś wezmę część oszczędności z konta, a jutro przecież je zwrócę”. Zazwyczaj nie udaje Ci się uzupełnić tej kwoty i przez długi czas nie możesz odłożyć na nowy samochód, studia Twoich dzieci, czy swoje mieszkanie.
Pomyśl teraz o tym, jak wyglądałaby sytuacja gdybyś swoje oszczędności gromadził w złotych monetach:
- raz w miesiącu kupujesz złotą monetę, zawsze za taką samą kwotę, co sprawia, że jesteś bardziej systematyczny
- przede wszystkim nie wydajesz oszczędności, ponieważ trudniej jest sprzedać złotą monetę niż wypłacić pieniądze z bankomatu
- po roku posiadasz 12 złotych monet, i wcale nie musiałeś wydać na nie dużej kwoty, wystarczyło tylko odkładać małe części z miesięcznych dochodów
- okazuje się teraz, że aby inwestować w złoto nie trzeba mieć niewyobrażalnie dużego dochodu, wystarczy systematycznie odkładać małe kwoty
- gromadząc kolejne oszczędności w złocie zapewniamy sobie pewną i stabilną przyszłość, ponieważ ma ono wspaniałe właściwości regulujące, nie jest chwiejne, jak np. ostatnio frank szwajcarski.
Jest jednak jeszcze jedna cenniejsza rzecz: Twoje poczucie, że zgromadziłeś coś naprawdę cennego i to swoją pracą i systematycznością. Nie raz pewnie słyszałeś powiedzenie, że „pieniądze są nic nie warte” bo zarabiamy je, a później od razu wydajemy. Natomiast gdy uda ci się zebrać prawdziwy pieniądz, na pewno zwiększy się twój komfort życiowy i będziesz spokojniejszy.